Американски Палачинки

a1mericki_recept

Амерички Палачинки

Знаете ли која е тајната состојка за најмеките и највкусните американски палачинки? Во прилог рецепт за највкусните палачинки.

Состојки

 • 1 шолја млеко
 • 2 јајца
 • 35 гр. шеќер
 • 140 гр. брашно
 • 2 лажици Finuu/Bords eve растопени и изладени
 • 1 пециво

Инструкции

 1. Во сад се матат млекото, јајцата и шеќерот
 2. Додадете го брашното и матете додека целосно не се измеша. Смесата треба да биде густа.
 3. На крај додадете го растопениот маргарин и добро измешајте.
 4. Загрејте ја тавата на средна температура. Истурете ја смесата за палачинки во загреана тава и гответе околу 2 минути или додека не порумени.
 5. Свртете за да се готви втората страна околу 2 минути или додека не порумени.
 6. Свртете за да се готви втората страна околу 2 минути или додека не порумени.

  На здравје!

СПОДЕЛИ ЈА ОБЈАВАТА