Колач од Мед

рецепт

Колач од Маја Мед

Ви треба идеа за вкусен и здрав десерт?
Пробајте го нашиот колач со Mаја мед и уживајте во прекрасниот вкус.

Состојки

 • 2 шољи брашно
 • 1/2 лажичка сол
 • 1/2 лажичка сода бикарбона
 • 150 гр омекнат путер
 • 1 шоља ливадски Maja мед
 • 3 големи јајца
 • 1/4 лажичка екстракт од ванила
 • 1/2 шоља кисела павлака

Инструкции

 1. Загрејте ја рерната на 180°.
 2. Во голема чинија измешајте ги брашното, солта и содата.
 3. Во друг поголем сад, со рачен миксер, изматете ги путерот и медот заедно додека не се изедначи и смесата не стане лесна и кремаста.
 4. Додадете ги јајцата, едно по едно, добро матејќи по секое додавање, па додадете го екстрактот од ванила.
 5. Додадете ги сувите состојки и матете, потоа додадете ја павлака и мешајте додека се соедини.
 6. Истурете го тестото во тава за торти премачкана со путер и печете околу 35 минути.

  На здравје!

СПОДЕЛИ ЈА ОБЈАВАТА