Пилешко со лук и мед – Рецепт

Пилешко со лук и мед. Само со 5 состојки, за 15 минути  – совршен, брз и лесен рецепт за вечера

 

СОСТОЈКИ

  • 2 лажички маслиново масло
  • 1 1/2 килограми пилешки гради (Делисимо), исечени на мали коцки
  • Сол и црн пипер
  • 3 лажици мед
  • 3 лажици соја сос
  • 3 чешниња лук, рендани
  • 1/4 лажиче чили

 

УПАТСТВО

Загрејте маслиново масло во голема тава на средно-висока топлина.

Зачинете го пилешкото со сол и бибер. Додадете го пилешкото во тавата и пржете додека не зарумени, околу 3-4 минути.

Во меѓувреме, направете го сосот. Во мала чинија изматете ги медот, соја сосот, лукот и чилито, додека не се соединат добро. Додадете го сосот во тавата и убаво промешајте. Гответе уште 4-5 минути.

Послужете со парен ориз или мешан зеленчук.

 

Наздравје!

СПОДЕЛИ ЈА ОБЈАВАТА